DISCIPLINE + HARDWORK = SUCCESS - Company Message
ACHIEVEMENTS



2015
2015 Oakland Elite Invitational Runner - Up 17U
2015 Next Generation Invitational 17U Champions

2014
2014 St. Benedict Summer League Champions 16U
2014 17U Jaguar Classic Champions
2014 17U Michigan Knicks Invitational Champions
2014 17U Michigan High School Basketball Festival Champions
2014 16U Michigan Playmakers Invitational Champions

2013
2013 Last Chance Tournament of Champions 16U Semi-Finalist
2013 NAYS National Tournament  15U Semi-Finalist
2013 Team Unity Invitational 12U Champions
2013 Team Unity Invitational  17U Champions
2013 17U  Motor City Hoop Fest Champions
2013 15U Motor City Hoop Fest Champions
2013 15U BBC Select Invitational Champions
2013 17U Michigan Playmakers Invitational Champions
2013 17U Michigan Tournament of Champions Runner-Up
 
2012
Darius Tait - Basketball Scholarship to Adrian College
Nicholas Murphy - Basketball Scholarship to Kennedy King Junior College
Kenneth Lockhart - Basketball Scholarship to Kennedy King Junior College
Jamaal Hall - Basketball Scholarship to University of Michigan @ Dearborn
Charles Mason - South Suburban Junior College
 
Coach Brunson - New Head Basketball Coach @ Mumford High School
2012 Michigan Playmakers Invitational 15U Champions
2012 Youth Basketball of America Michigan State Champions 14U - 3 years in row!!!
2012 NAYS 9th/10th Grade (4-0) and 11th/12th Grade (3-0) Champions @ Detroit Event
 
 2011
Caleb McIntosh - Basketball Scholarship to Delta Community College
George Coakley - Basketball Scholarship to Delta Community College
 
2011 BUCKEYE PREP SHOWCASE INVITEES:
KAMARI NEWMAN
CHRIS ROLLINS
DARWIN WEIS
JAYLEN MCFADDEN
 
 
MARK ANTHONY BURIGHT - BASKETBALL SCHOLARSHIP TO CHOWAN UNIVERSITY
KENDALL JOHNSON - BASKETBALL SCHOLARSHIP TO LAKE MICHIGAN UNIVERSITY
DENNIS HOGAN - BASKETBALL SCHOLARSHIP TO ST.CLAIR COMMUNITY COLLEGE
KYLE BROWN - BASKETBALL SCHOLARSHIP TO JOHN WOOD UNIVERSITY
 
2011 Summer Classic 13U Champions - Detroit, Michigan (4-0)
 
D1 Showcase - NCAA EVENT 17U Champions - Bourbonnais, Illinois (4-1)
Dennis Hogan - Tournament MVP
 
2011 Midwest Youth Nationals 17U Champions - Louisville, Kentucky (4-1)
Tournament MVP - Vontez Stinson
 
Team Unity Invitational 17U Champions - Detroit, Michigan
 
Magic's Tour 13U Champions - Wixom, Michigan (4-0)
 
2011 Spring Run-N-Jump 13U Champions - Cleveland, Ohio (5-0)
Tournament MVP - Chris Rollins
 
2011 Tournament of Champions 13U Champions - Cincinnati, Ohio (4-0)
Tournament MVP - Eugene Brown
 
2011 North American Youth Sports Tournament 3rd Place 15U - Inkster, Michigan (2-1)
 
2011 Easter Jam Fest 17U Runner -Up (4-2)
 
2011 Common Bond Invitational 15U Champions - Ypsilanti, Michigan (5-0)
All-Tournament Team
Deshawn Sanders
Daavi Bradley
Mosheh Williams
 
2011 YBOA 13U Michigan State Champions - Jackson, Michigan (4-0)
Tournament MVP - Kamari Newman
 
2010
March Madness Invitational Tournament 2010  1st Place (Champions)
 
2010 MIDWEST EASTER CLASSIC CHAMPIONS
NAYS - 2010 INKSTER TOURNAMENT- 2ND PLACE
ADIDAS SHOOTOUT - 2ND PLACE
Showdown @ Motown 2nd Place (Runner-Up)
All Tournament Team - 1st Team Honors
Timothy Bates
Ken Brown Jr.

2010 MIDWEST EASTER CLASSIC CHAMPIONS
NAYS - 2010 INKSTER TOURNAMENT- 2ND PLACE
ADIDAS SHOOTOUT - 2ND PLACE

2010 YOUTH BASKETBALL OF AMERICA 14U  STATE CHAMPIONS
 
Timothy Bates - Scholarship to Lake Michigan University (2010)
Andrew Scarton - Scholarship to Owens Junior College (2010)
Kendrick Ward - Columbus State University (2010)


 
2009
Kenny Johnson - Division II All-American @ North Alabama (2009)
 
2009 Game Over Classic Champions
Deangelo Hailey Tournament MVP
 
2009 East Coast National Championship Champions
Danny Sunderlin Tournament MVP
 
Flint Hardwood Classic Champions
Isaiah Sykes MVP
 
 http://nyhoops.com/new/the-news/809-long-island-lightning-game-over 
 
2009 Center Court Sports Summer League Champions
 
I.C.A.A 2010 Church League All-Stars
PeeWees
Mark Hill, Jordan Williams, Brendan Brown, Aaron Pitts, Darryl Beatty Jr.
Freshmen
Michael Farmer, Chris Rollins, Jalin Nealy
CONGRATULATIONS FELLAS ON A GREAT SEASON!
 
TIM BATES(FREDERICK DOUGLASS) -3RD TEAM ALL PSL SELECTION
VADALE JACKSON (CHANDLER PARK ACADEMY) -3RD TEAM ALL-STATE CLASS C
ANDREW SCARTON (FLAT ROCK) - 5TH TEAM ALL-STATE CLASS B
 
DARRYL BEATTY JR. 4.0 GPA
 
 
Website Builder provided by  Vistaprint